INDOOR WORKSHOP
Q-NLP YAŞAM KOÇLUĞU TEMEL EĞİTİM KURSU
Q-NLP TEMEL EĞİTİM KURSU
ŞAMANIN RUHU (BİRLİKTE YARAT)
   
OUTDOOR WORKSHOP
ŞAMANIN RUHU-RÜYADAN UYANIŞ
   
DANIŞMANLIK
YAŞAM KOÇLUĞU
META DANIŞMANLIK
İLİŞKİ DANIŞMANLIĞI
BİREYSEL DANIŞMANLIK
   
ONLINE DANIŞMANLIK
   
SEMİNERLER
GÜNLÜK YAŞAMDA ŞAMANİK UYGULAMALAR
ŞAMANIN RUHU
YENİ BİLİNCİ YARATMAK
DEĞİŞMEK MÜMKÜNDÜR
İLİŞKİLER BİRLİKTE YARAT
SAVAŞÇININ YOLU TOLTEC BİLGELİĞİ
   
YAPILMIŞ ORGANİZASYONLAR
   
 
YAŞAM KOÇLUĞU
           


YAŞAM KOÇLUĞU


KOÇLUK NEDİR?


En parlak hayallerinizi gerçekleştirmeniz ve istediğiniz kişi olmanız için, aradığınız cevapları bulmanızda size yardım eden birini hayal edin. Koçluk budur
    Bir koç daha iyi bir yaşam için danışanına yardım eder.
    Bir koç, potansiyelinizin tamamının ortaya çıkmasında size rehberlik eder.
    Koçluk hayal gücünü kullanmaya dayanır ve bir taraftan da ayakları yere sağlam basar. Somut hedeflerle ve somut sonuçlarla ilgilenir.

KOÇLUK VE HAYAL GÜCÜ

    Düşlerimiz bizi sınırlarımızın ötesine götürür. Hayatımızdaki her anlamlı değişim, bir düşle başlar.

KOÇLUK VE ÖZGÜRLÜK

    Bir koç danışanını sadece değişim konusunda yüreklendirmez. O bireyi özgür kılmakla çok ilgilidir.

    Özgürlük kavramına iki açıdan bakabiliriz.

        Bir şeyden özgür olmak
        Bir şeyi yapmakta özgür olmak

KOÇLUK VE ALIŞKANLIKLAR

    Bir koç ve koçluğu alan birey, özgürlük savaşına başlarlar.  Bir şeyi yapma ve diğer bir şeyi yapmama özgürlüğünü elde etmek için, harekete geçildiğinde onları çoğunlukla bir şey durdurur. Alışkanlıklar.

    Alışkın olduğumuz davranışlar ve alışkın olduğumuz düşünme biçimleri bizi durdurur.

    Önemli olan nokta şudur. Alışkanlıklar kötü değildir. Onları değerli bir amaç uğruna edinmiştik. Ve bu bağlamda görevlerini layıkıyla yerine getirdiler. Ama şunu da fark etmeliyiz ki, zamanla alışkanlıklarımız, yenilenen amaçlarımıza hizmet etmez hale gelirler. Ve dün fayda üreten alışkanlıklarımız bugün bize engel olmaya başlar.

    Koçluğun amacı, danışanın hayatının yönünü kalıcı olarak değiştirmektir. Danışanın doğasına göre, bu bir kerede büyük bir değişim hamlesi olabileceği gibi, küçük küçük birbirine eklenen  değişimlerin birikmesiyle de oluşabilir.

KOÇLUK VE YÖN DUYGUSU

    Yaşam, alışkanlıklarımızın izinde kendini tekrar etmeye dönüştüğünde yönümüzü kaybettiğimizi anlarız. Ve Yaşam Koçu bize yaşamımızı nasıl alışkanlıklarımızın izinde tekrar ettiğimiz gösterir. Onun ilk işi üzerinde yürüdüğümüz yolu bizim için aydınlığa çıkarmasıdır.

    Yaşam Koçunun ikinci görevi, takip ettiğimiz izin dışındaki diğer yollar hakkında bizi bilgilendirmesidir. Seçeneklerimizin ayırtında olmamızı sağlamak Yaşam Koçunun ikinci görevidir. Ve Yaşam Koçu seçim yapma konusunda bize destek olan kişidir. Fakat takip ettiğimiz izin dışındaki yeni bir seçimi biz yaparız.

    Ve yaşam koçu yaptığımız yeni seçimle ilgili olarak bizi destekleyen kişidir. Değişimde sebat etmemiz için oradadır.

    Hayat küçük bir dolu kararın toplamıdır. Aldığımız küçük küçük kararlar bizi hep takip ettiğimiz iz üstünde bırakır ya da o izden çıkarır ve istediğimiz bir sonuca doğru bizi götürür. Aslında hayat küçük kararların toplamıdır.

KOÇLUK İHTİYACI NASIL DOĞAR?

    İnsanların düşleriyle, hedefleriyle, hayatları arasında bir boşluk vardır. İnsan bir an gelir bu boşluğun bilincine varır. Ve dış yardım almaya karar verir? Fark ettiği şey, gittiği yönde gitmeye devam ederek düşlerini yaratamayacağıdır. Fakat hangi yönde gitmesi gerektiğini o anda henüz fark etmemiştir. Yaşam Koçu bu konuda yardım edecektir.

    İnsan, kendini köşeye sıkışmış, tekrara düşmüş hissettiğinde, Yaşam Koçundan kendisini daha önceki belirli bir ruh haline döndürmesi için yardım talep edebilir. Yön duygusu oluşmayan birey kendi en iyi versiyonu hakkında geçmişindeki bir duruma sığınabilir. Bir yaşam koçu asla onu daha önceki bir ruhsal duruma dönmesi için yönlendirmez. Bu insanı bir döngüye sokmak demektir. Ve hiçbir işe yaramaz. Ve zaten mümkün de değildir.

    Koçluk, insanların düşlerine doğru giden bir yön duygusu kazanmalarına yardım etmektir, döngüden çıkmalarını sağlamaktır.

KOÇLUK VE ZİHİNSEL MODELLERİMİZ

Koç, ilk önce, danışanına, savaşın kendi içinde olduğu mesajını verir. İçimizdeki bir rakiple savaşmaktayız. Bu rakip, çok fazla düşünen, çok fazla deneyen yönümüzdür. Deneme yapmaya engeldir. Koçluk farkındalığa önem verir. Bu şu demektir. “Ne yapmakta olduğunu fark etmek”, ne yapman gerektiğini bilmenden çok daha önemlidir. Ancak bu şekilde yapmakta olduğumuzu değiştirebilir ve istediğimiz sonuçlara bizi götüren yapma biçimlerine ulaşabiliriz.

KOÇLUK VE ÜÇ BACAĞI

“İnançlar”, “değerler”, “hedefler” bir taburenin üç bacağı gibi koçluğu destekler ve ayakta tutar.

    Koçluğun yoğunlaştığı şey, aslında ne istediğiniz, yani hedefiniz ve bunu nasıl elde edeceğinizdir.
    Koçluk, değerlerinizi tanımanın ve hedeflerinizi elde etme yolculuğunda bu değerleri yaşamanın önemini fark etmemizi sağlar.
    Koçluk, kısıtlayıcı inançlara meydan okur ve geri bildirim sağlayan görevler vermek suretiyle, olumlu inançları güçlendirir.

KOÇLUK VE ONA OLAN İHTİYAÇ

İyi bir koç daima kendisine ihtiyaç kalmayacak şekilde çalışır.