INDOOR WORKSHOP
Q-NLP YAŞAM KOÇLUĞU TEMEL EĞİTİM KURSU
Q-NLP TEMEL EĞİTİM KURSU
ŞAMANIN RUHU (BİRLİKTE YARAT)
   
OUTDOOR WORKSHOP
ŞAMANIN RUHU-RÜYADAN UYANIŞ
   
DANIŞMANLIK
YAŞAM KOÇLUĞU
META DANIŞMANLIK
İLİŞKİ DANIŞMANLIĞI
BİREYSEL DANIŞMANLIK
   
ONLINE DANIŞMANLIK
   
SEMİNERLER
GÜNLÜK YAŞAMDA ŞAMANİK UYGULAMALAR
ŞAMANIN RUHU
YENİ BİLİNCİ YARATMAK
DEĞİŞMEK MÜMKÜNDÜR
İLİŞKİLER BİRLİKTE YARAT
SAVAŞÇININ YOLU TOLTEC BİLGELİĞİ
   
YAPILMIŞ ORGANİZASYONLAR
   
 
BİREYSEL DANIŞMANLIK
           


BİREYSEL DANIŞMANLIK
DANIŞMANLIK NEDİR?


Sorunlarınızın kök nedeninin kendiniz olduğunu anlamanızda, sizi desteklemeyen inançlarınızın farkına varmanızda, en parlak hayallerinizi gerçekleştirmeniz ve istediğiniz kişi olmanızda, ve aradığınız cevapları bulmanızda size yardım eden birini hayal edin. Danışmanlık budur.

Bir danışman, potansiyelinizin tamamının ortaya çıkmasında size rehberlik eder.

Bir danışman, daha iyi bir yaşam için danışanına yardım eder.

DANIŞMANLIK VE HAYAL GÜCÜ

Düşlerimiz bizi sınırlarımızın ötesine götürür. Hayatımızdaki her anlamlı değişim, bir düşle başlar.

Danışmanlık hayal gücünü kullanmaya dayanır ve sınırlarımızı kendimizin belirlediğini vurgular. Bir taraftan da ayakları yere sağlam basar. Somut hedeflerle ve somut sonuçlarla ilgilenir.

DANIŞMANLIK VE ÖZGÜRLÜK

Bir danışman danışanını sadece değişim konusunda yüreklendirmez. O bireyi özgür kılmakla çok ilgilidir.

    Özgürlük kavramına iki açıdan bakabiliriz.

1.     Bir şeyden özgür olmak

2.     Bir şeyi yapmakta özgür olmak

 
DANIŞMANLIK VE ALIŞKANLIKLAR

Bir danışman ve danışmanlığı alan birey, özgürlük savaşına başlarlar. Bir şeyi yapma ve diğer bir şeyi yapmama özgürlüğünü elde etmek için, harekete geçildiğinde onları çoğunlukla bir şey durdurur. Alışkanlıklar.

Alışkın olduğumuz davranışlar ve alışkın olduğumuz düşünme biçimleri bizi durdurur.

Önemli olan nokta şudur. Alışkanlıklar kötü değildir. Onları değerli bir amaç uğruna edinmiştik. Ve bu bağlamda görevlerini layıkıyla yerine getirdiler. Ama şunu da fark etmeliyiz ki, zamanla alışkanlıklarımız, yenilenen amaçlarımıza hizmet etmez hale gelirler. Ve dün fayda üreten alışkanlıklarımız bugün bize engel olmaya başlar.

Danışmanlığın amacı, danışanın hayatının yönünü kalıcı olarak değiştirmektir. Danışanın doğasına göre, bu bir kerede büyük bir değişim hamlesi olabileceği gibi, küçük küçük birbirine eklenen değişimlerin birikmesiyle de oluşabilir

DANIŞMANLIK VE YÖN DUYGUSU

Yaşam, alışkanlıklarımızın izinde kendini tekrar etmeye dönüştüğünde yönümüzü kaybettiğimizi anlarız. Ve Danışman bize yaşamımızı nasıl alışkanlıklarımızın izinde tekrar ettiğimiz gösterir. Onun ilk işi üzerinde yürüdüğümüz yolu bizim için aydınlığa çıkarmasıdır.

Danışmanın ikinci görevi, takip ettiğimiz izin dışındaki diğer yollar hakkında bizi bilgilendirmesidir. Seçeneklerimizin ayırtında olmamızı sağlamak Danışmanın ikinci görevidir. Ve Danışman seçim yapma konusunda bize destek olan kişidir. Fakat takip ettiğimiz izin dışındaki yeni bir seçimi biz yaparız.

Danışman, yaptığımız yeni seçimle ilgili olarak bizi destekleyen kişidir. Değişimde sebat etmemiz için oradadır.

Hayat küçük bir dolu kararın toplamıdır. Aldığımız küçük küçük kararlar bizi hep takip ettiğimiz iz üstünde bırakır ya da o izden çıkarır ve istediğimiz bir sonuca doğru bizi götürür. Aslında hayat küçük kararların toplamıdır.

DANIŞMANLIK İHTİYACI NASIL DOĞAR?

İnsanların düşleriyle, hedefleriyle, hayatları arasında bir boşluk olabilir. İnsan bir an gelir bu boşluğun bilincine varır. Ve dış yardım almaya karar verir? Fark ettiği şey, gittiği yönde gitmeye devam ederek düşlerini yaratamayacağıdır. Fakat hangi yönde gitmesi gerektiğini o anda henüz fark etmemiştir. Danışman bu konuda yardım edecektir.

İnsan, kendini köşeye sıkışmış, tekrara düşmüş hissettiğinde, Danışmandan kendisini daha önceki belirli bir ruh haline döndürmesi için yardım talep edebilir. Yön duygusu oluşmayan birey kendi en iyi versiyonu hakkında geçmişindeki bir duruma sığınabilir. Bir danışman asla onu daha önceki bir ruhsal duruma dönmesi için yönlendirmez. Bu insanı bir fasite sokmak demektir. Ve hiçbir işe yaramaz. Ve zaten mümkün de değildir.

Danışmanlık, insanların düşlerine doğru giden bir yön duygusu kazanmalarına yardım etmektir, fasitten çıkmalarını sağlamaktır.

DANIŞMANLIK VE ZİHİNSEL MODELLERİMİZ

Danışman, ilk önce, danışanına, savaşın kendi içinde olduğu mesajını verir. İçimizdeki bir rakiple savaşmaktayız. Bu rakip, çok fazla düşünen, çok fazla deneyen yönümüzdür. Deneme yapmaya engeldir. Danışmanlık, farkındalığa önem verir. Bu şu demektir. “Ne yapmakta olduğunu fark etmek”, ne yapman gerektiğini bilmenden çok daha önemlidir. Ancak bu şekilde yapmakta olduğumuzu değiştirebilir ve istediğimiz sonuçlara bizi götüren yapma biçimlerine ulaşabiliriz.

DANIŞMANLIK VE ÜÇ BACAĞI

“İnançlar”, “değerler”, “hedefler” bir taburenin üç bacağı gibi danışmanlığı destekler ve ayakta tutar.

Danışmanlığın yoğunlaştığı şey, aslında ne istediğiniz, yani hedefiniz ve bunu nasıl elde edeceğinizdir.
Danışmanlık, değerlerinizi tanımanın ve hedeflerinizi elde etme yolculuğunda bu değerleri yaşamanın önemini fark etmenizi sağlar.
Danışmanlık, kısıtlayıcı inançlara meydan okur ve geri bildirim sağlayan görevler vermek suretiyle, olumlu inançları güçlendirir.

DANIŞMANLIK VE ONA OLAN İHTİYAÇ

İyi bir Danışman daima kendisine ihtiyaç kalmayacak şekilde çalışır.